0
0

Що таке сульфат міді та яке його застосування?

Що таке сульфат міді та яке його застосування?

Сульфат міді, тобто сіль сірчаної кислоти та міді

Сульфат міді - це сіль сірчаної кислоти та міді, що утворюється в другому ступені окислення. Ця неорганічна сполука має форму кристалічного порошку без запаху, який добре вбирає воду. Безводний сульфат міді (II) має білий колір і стає синім лише при з'єднанні з молекулами води. Його можна розчинити у метанолі; у безводній формі він не розчиняється в етанолі.

Через корозійні та високогігроскопічні властивості сульфат міді (II) є надзвичайно небезпечною, токсичною речовиною, що не піддається біологічному розкладанню. При застосуванні цієї солі необхідно дотримуватись особливих запобіжних заходів. Витік розчину CuSO4 або прокидання порошку в неконтрольованих умовах призведе до забруднення навколишнього середовища.

Як приготувати сульфат міді (II)?

Як приготувати розчин сульфату міді? CuSO4 утворюється при розчиненні міді у сірчаній кислоті (VI) — кислота має бути висококонцентрованою або нагрітою та розведеною. Щоб приготувати розчин, насипте мірну ложку порошку в посудину, наповнену дистильованою водою. Після розчинення кристалів у воді утворюється готовий світло-блакитний розчин.

Реакція в лабораторних умовах не єдиний спосіб отримання сульфату міді (II). Справді, існує також натуральний склоподібний блакитний мінерал під назвою халькантит, що містить сіль сірчаної кислоти та міді. Цей мінерал знаходиться глибоко у землі, поблизу родовищ мідної руди. Халькантит має ту властивість, що, як і порошкоподібний CuSO4, він дуже добре розчиняється у воді.

Що таке технічний пентагідрат сульфату міді?

У промисловій номенклатурі можна зустріти назву: пентагідрат сульфату міді. Що це таке? Хімічна формула цієї сполуки нагадує формулу сульфату міді (II): CuSO4·5H2O. Різниця між ними полягає лише у змісті молекул води — у пентагідраті сульфату міді, як випливає з назви, у п'ять разів більше молекул води. Ця неорганічна сполука також має назву: синій камінь або мідний купорос, і має фізико-хімічні властивості, ідентичні CuSO4:

він гігроскопічний;

• має сильну подразнюючу дію на живі організми;

• у вигляді блакитних кристалів;

• не піддається біологічному розкладу.

Сульфат міді (II): застосування

Завдяки своїм абсорбуючим та біоцидним властивостям сульфат міді (II) знайшов безліч застосувань у повсякденному житті та в промисловості. Вже кілька десятиліть розчин CuSO4 відомий як високоякісний протигрибковий препарат. В основному застосовується для захисту деревини від хвороб грибків. Фунгіцидні властивості сульфату міді також цінуються ветеринарами та зоотехніками. Препарати із сіллю сірчаної кислоти та міді є одними з найбільш ефективних засобів, що застосовуються для профілактики грибкових захворювань великої рогатої худоби та коней (гниття копитної стрілки, копит, рогів тощо).

У промисловості CuSO4 застосовується і так званого міднення (мідні ванни) і рафінування міді. У садівництві він іноді застосовується як інгредієнт у фунгіцидах для протигрибкового захисту культурних рослин.

Пентагідрат сульфату міді: застосування

У пентагідрату сульфату міді ті ж області застосування, що й у класичного сульфату міді(II) — CuSO4. Це з'єднання також може застосовуватися для:

• проведення простих тестів на наявність молекул води у спирті;

• сушіння та знежирення різних поверхонь;

• виробництва фарб, будівельної хімії та миючих засобів;

• виробництва просочок для шкіри та різних поверхонь.

А як застосовувати сульфат міді? Дозування та пропорції розчину вказуються виробником цієї сировини. Варто пам'ятати, що сульфат міді не слід застосовувати в домашніх умовах без спеціалізованого обладнання та хімічних знань. Це пов'язано з тим, що неправильне застосування CuSO4 і CuSO4·5H2O може спричинити серйозне отруєння.